Preskoči na vsebino

Jože Šlibar

Jože Šlibar se je rodil leta 1934 v Kovorju pri Tržiču. Že v mladih letih se je navdušil nad športom, še posebej smučarskimi skoki. Kot samorastnik je treniral na 15-metrski skakalnici v domačem kraju, nad čemer pa starša nista bila navdušena. Še več, smuči za skoke, ki si jih je izdelal sam, je oče nekega dne vrgel v peč in zabrusil mlademu Jožetu, naj pozabi na šport in se poprime resnega dela na kmetiji. Jože kljub nejevolji staršev ni odnehal s športom. Še več, leta 1948 ga je obisk Janeza Polde v Tržiču in prijateljevanje z Matijo Frankom, očetom kasnejšega smučarskega asa Jureta Franka, utrdilo v prepričanju, da postane smučarski skakalec.

Poleti šolskega leta 1953/54 sta se z Matijo včlanila v ljubljanski skakalni klub Enotnost. Ker je bil Jože star že 19 let, v klubu niso gojili velikih upanj, da bo kdaj dosegel vidnejše rezultate. S trdim delom, lastnim denarjem in jekleno voljo je Šlibarju le uspelo. Na prvo mednarodno tekmo je moral počakati do leta 1958, ko se je prebil tudi v B-reprezentanco. Že naslednje leto (1959) pa je postal član A-reprezentance, kar mu je omogočilo, da je do leta 1962 lahko nastopil na turneji štirih skakalnic (Novoletni turneji) in na vseh takratnih velikankah po Evropi.

Najboljša uvrstitev Šlibarja je bilo tretje mesto na tekmi v nemškem Garmisch-Partenkirchnu, ki ga je dosegel 1. januarja 1960. V zgodovino smučarskih skokov pa se je nedvomno vpisal 24. februarja 1961, ko je na skakalnici v nemškem Oberstdorfu postavil svetovni rekord z daljavo 141 metrov. S tem je za dva metra popravil najboljši dosežek, ki ga je pred tem deset let držal finski smučarski skakalec Tauna Luira. Za rekordni dosežek je Šlibar dobil spačka (Citroën 2CV) in povabilo v Beograd, kjer mu je takratni predsednik Jugoslavije Josip Broz Tito podaril zlato uro s svojim podpisom na steklu.

Po koncu športne kariere je med leti 1969 in 1999 pomagal pri organizaciji planiških tekmovanj v smučarskih skokih. Opravljal je različne naloge, med katerimi gre izpostaviti vodjo naleta, štarterja na odskočni mizi in pomočnika vodje tekmovanja. Eno od nalog, ki jih je Šlibar opravljal v Planici, je z odliko opravil tudi na sarajevskih olimpijskih igrah. Na Malem polju je bil slovenski smučarski rekorder zadolžen kot pomočnik vodje odskočne mize.

Jože Šlibar v Planici med leti 1955 in 1965. Hrani Muzej športa.
Jože Šlibar v Planici med leti 1955 in 1965. Hrani Muzej športa.

Ali ste tudi vi varuh športne dediščine?

Hranite predmete ali fotografije, ki obeležujejo naše športne dosežke?

Pišite nam

Želite postati prijatelj Muzeja športa?

Bodite obveščeni o dogajanju v Muzeju športa in prejmite sveže informacije o novostih in naših aktivnostih.

Prijavite se na e-novice