Športni utrinek – “Arheologija” košarke
V večini preglednih in strokovnih zgodovinskih knjig je kot uradno rojstvo sodobne košarke zabeležena letnica 1891, kot kraj pa Springfield, Massachusetts v ZDA. A več o tem boste izvedeli v enem od prihodnjih prispevkov.
V tem prispevku se bomo osredotočili na domnevne korenine sodobne košarke. Nekateri strokovnjaki in zgodovinarji so mnenja, da bi lahko predhodnico sodobne košarke predstavljala igra z žogo, ki so jo igrale civilizacije Srednje in Južne Amerike. Cilj večine teh iger je bilo spraviti oziroma vreči trdno gumijasto žogo skozi luknjo ali obroč. Pravila, cilj, natančen smoter in podrobnosti povezane z igro so se skozi stoletja in glede na geografsko lego spreminjala. Sčasoma pa so se skorajda v celoti tudi izgubila. Zapisano dejstvo in številna sodobna arheološka ter antropološka raziskovanja so večinoma ovrgla teorijo, ki bi prazgodovinsko igro iz Srednje in Južne Amerike neposredno povezala s sodobno košarko.
Večja verjetnost je, da korenine sodobne košarke predstavlja igra, ki jo je v svoji knjigi z naslovom Warhafftige Abconterfaytung der Wilden in America iz leta 1591 opisal grafik in publicist Johann Theodor de Bry (1561 – 1623). Avtor nam opiše spretnostno igro, pri kateri je potrebno žogo vreči v tarčo (koš, večinoma četverokoten obroč), ki je spletena iz vejic in nameščena visoko na drogu sredi velikega igralnega polja, ki ga je večinoma predstavljal travnik. Igralci, ki so tarčo oziroma koš največkrat zadeli so prijeli tudi majhno ali simbolično nagrado. Ameriški staroselci so igro igrali in razvijali več stoletij.