od 18. 9. 2024 do 6. 1. 2025, Zasavski muzej Trbovlje
Srebrne igre 1984 v Trbovljah
V Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije (MNSZS) je ob 40. obletnici sarajevskih zimskih olimpijskih iger na ogled razstava Srebrne igre 1984, ki je plod sodelovanja MNSZS in Muzeja športa v sodelovanju z Olimpijskim komitejem Slovenije ter med drugim prikazuje vlogo Slovencev v celotnem olimpijskem dogajanju. Z razstavo v drugi polovici leta gostujemo po Sloveniji.
V letošnjem letu obeležujemo 40. obletnico največjega športnega dogodka, ki je bil organiziran na tleh nekdanje Jugoslavije. Pri organizaciji ter izvedbi olimpijskih iger, ki so se odvijale med 8. in 19. februarjem 1984, so aktivno sodelovali tudi Slovenci. Številni slovenski športni delavci so prevzeli ključna mesta pri pripravi tekmovališč in skrbi zanje. Nekateri so zasedli tudi vlogo glavnega trenerja posamičnih športnih panog v takratni jugoslovanski reprezentanci, v kateri so prevladovali slovenski športniki. Olimpijske igre so se v spomin in zavest Slovencev vpisale tudi zaradi prve zimske olimpijske medalje, ki jo je za jugoslovansko reprezentanco osvojil slovenski alpski smučar Jure Franko. Pomembno vlogo so na igrah odigrali tudi novinarji in delavci Radia Ljubljana in Televizije Ljubljana, ki so kolegom iz drugih jugoslovanskih republik pomagali športno dogajanje pričarati v domovih Slovencev.
Z gostovanjem razstave nadaljujemo 18. 9. v Zasavskem muzeju Trbovlje. Razstava bo na ogled do 6. januarja 2025.
Razstava obiskovalcu predstavi čas od izbire Sarajeva za prizorišče iger do vrhuncev tekmovalnih dni in dogajanja med zimskimi olimpijskimi igrami, ki jih je gostila Jugoslavija. Na razstavi je možno videti več kot 300 izvirnih predmetov, fotografij ter video vsebin, ki obiskovalcu skušajo ponazoriti takratno olimpijsko vzdušje, dogajanje in zaodrje iger. Razstavo bogatijo spomini ter pričevanja športnikov, športnih delavcev, strokovnjakov in funkcionarjev, ki so nastala kot medinstitucionalno sodelovanje med muzejskima ustanovama in spletnim portalom Siol.net. Na razstavi sta poleg športnih delavcev in športnikov podrobneje predstavljena še Meta Hočevar, ki je zasnovala scenografijo uvodne in zaključne prireditve olimpijskih iger, in akademski slikar Jože Trobec, ki je ustvaril uradno maskoto iger, volka Vučka.
Zasebni zbiratelj Tomaž Alauf, ki je za razstavo odstopil obsežen del zbirateljskih predmetov, o svoji ljubezni do olimpijskih iger leta 1984 pravi: »Začela se je s prvim plišastim volkcem, nekaj obeski in značkami. Danes zbirka obsega več kot 4000 predmetov in je, sodeč po pogovorih z zbiratelji iz tujine, ena večjih v tem delu Evrope. Ne obsega le maskote in spominkov ZOI84 temveč tudi športne rekvizite, dokumente in oblačila, ki so bila del olimpijskih iger.«
Ob odprtju razstave je izšel tudi katalog z naslovom Srebrne igre 1984. Kratka in zaokrožena besedila prikazujejo športno in zakulisno dogajanje enega največjih športnih dogodkov v nekdanji Jugoslaviji. Poleg kratke zgodovine modernih olimpijskih iger in orisa življenja v 80-ih letih v Jugoslaviji, se bralec seznani še z desetimi na igrah zastopanimi športnimi panogami (hokej na ledu, umetnostno drsanje, hitrostno drsanje, alpsko smučanje, smučarski teki, biatlon, sankanje, bob, smučarski skoki in nordijska kombinacija), številnimi slovenskimi športnimi delavci, ki so v okviru ZOI skrbeli za tekmovališča, jih vzdrževali in skrbeli za izvedbo tekmovanj, scenografko, ki je poskrbela za otvoritveno in zaključno slovesnost ter avtorjem še danes priljubljene maskote sarajevskih olimpijskih iger. Posebno poglavje je namenjeno tudi predstavitvi usode in današnjemu stanju nekoč vrhunsko pripravljenih prizorišč. Posamezna besedila so obogatena s številnimi fotografijami, ki prikazujejo športne dogodke, prizorišča in predmete vezane na igre. Posebej nostalgično vzdušje pričara zadnji del kataloga, ker so predstavljeni številni predmeti iz zasebne zbirke.
Možnost nakupa kataloga v pisarni Muzeja športa ali v muzejski trgovini Slovenski šolski muzej.
Avtorji razstave
Oblikovanje razstave: Tomaž Perme
Jezikovni pregled: Ana Tušek
Prevod besedil: Prevajalis, Darja Mevlja s.p.
Lektura angleškega besedila: Paul Steed
Obdelava fotografij: Sašo Kovačič, Sarah Poženel, Tomaž Perme
Izobraževalne vsebine: Tina Bizjak
Fotografije: Nace Bizilj, Egon Kaše, Janez Pukšič, Joco Žnidaršič, Nino Mihalek
PR služba: Barbara Kolenc, Barbara Bukovec Mihevc, Andreja Potočnik
Videoprodukcija: Javni zavod RTV Slovenija, Radio Slovenija, Kino Svečina d. o. o.
Oblikovanje svetlobe: Marjan Visković
Tisk: Epigram d. o. o., Pegaz International, d. o. o.; Artiko d. o. o.
Sodelujoče institucije: Slovenski šolski muzej – OE Muzej športa, Olimpijski komite Slovenije
Sodelujoči posamezniki: Meta Hočevar, Jože Trobec, Urška Dolinar, Janez Pukšič, Tomaž Alauf, Saša Marušič, Danica Kaše
Pokrovitelji otvoritvene slovesnosti: Sport Media Focus, Olimpijski komite Slovenije, Klet Goriška Brda
Izid kataloga so omogočili: Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport ter Ministrstvo ta vzgojo in izobraževanje ter Gorenje, d. o. o.
Medijski partnerji: Javni zavod RTV Slovenija, Delo, Europlakat, TSmedia in Sport Media Focus